09/03/2021 102

شعائر_حسيني علیه السلام

سوال: سلفی ها می گویند که گریستن شیعه بر امام حسین علیه السلام، به دلیل طلب بخشش و انابه آنها از خطا و اشتباهی است که در قتل ایشان
مرتکب شده اند؛ چرا که شیعه در درون خود احساس خطا و گناه می کند و با این گریستن می خواهد روح خویش را از این احساس برهاند. نظر شما چیست؟

جواب:⬇️
▪️اولا: این فرد معترض خودش اعتراف کرده است که وزر و وبال مسئولیت قتل سیدالشهداء علیه السلام که در سال ۶۱ هجری قمری اتفاق افتاده است را پیروان و فرزندان و نسل های بعدي متحمل می شوند که به اقدام قاتلان امام حسین علیه السلام راضی بودند ولو اینکه قرن های متمادی گذشته باشد.
و این امر، معنی و مفهوم دیگری را در پی خواهد داشت که همان لزوم تبری جستن از قاتلان سیدالشهداء علیه السلام و همچنین تبری از هرگونه ظلمی است که در حق اهل بیت علیهم السلام صورت گرفته است.
حال چرا هیچ گونه اقدام جدی در راستای حزن و اندوه بر اباعبدالله علیه السلام از اینگونه معترضان دیده نمی شود؟
و چرا هر ساله این قتل و ظلم را محکوم نمی کنند و در عوض می بینیم که مواسات و همدردی با اباعبدالله علیه السلام در این حزن و اندوه را که همان همدردی با خاتم الانبیاء و سید الاوصیاء و سیده النساء است، را محکوم می کنند؟

▪️ثانیا: در منطق و گنجینه فکری این شخص اعتراض کننده، اندیشه همدردی با رسول اکرم و اهل بیت ایشان علیهم السلام در این مصیبت عظیم، یافت نمی شود؛ و آنچه که از اعتراض وی مشخص می شود، ناپسند شمردن حزن و اندوهناکی بر مصیبت سرور جوانان اهل بهشت است که این موضوع، نشان دهنده این است که او مقام و فضیلت امام حسین علیه السلام در دین و جایگاه ایشان نزد خداوند عزوجل را منکر است.
البته پس از اینکه چنین شخصی از قول الهی در آیه شریفه (قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی)، روی گردان شده است، اعتراض او بر حزن بر امام حسین علیه السلام، تعجب آور نیست.

▪️ثالثا: کاملا روشن و آشکار است که مذهب رایج در کوفه در زمان امام حسین علیه السلام، تشیع نبوده است که بگوییم شیعیان بر امام حسین علیه السلام طغیان کرده اند؛ بلکه پیروان اهل بیت در اقلیت اهل کوفه بوده اند، که پیرامون این موضوع، تحقیقات و پژوهش های قابل توجهی بر اساس مصادر تاریخی کهن، صورت گرفته است.

اذا يرتبط ارسل روابط
تمامي حقوق قانوني سايت متعلق به دفتر لـ مرجع عاليقدر حضرت آيت الله شيخ محمد سند (دام ظله) © 2021