بيانيه زيارت اربعين ١٤٤٣
22/09/2021 43

زیارت اربعین برنامه ای برای اصلاح نظام اجتماعی و سیاسی جهانی

– اهمیت نظام سیاسی و اجتماعی برای افراد پوشیده نیست، به همین جهت، قواعد فقهی در برخی از بخشهای کتب فقهی، مبتنی بر آن وارد شده است، مانند فریضه هجرت و حرمت بازگشت به آداب بادیه نشینی پس از اسلام، که نشان می دهد اسلام فقط یک باور و حالات فردی نیست، بلکه یکی از معانی آن نظام سیاسی اجتماعی است، و آنچه در رابطه با محدوده حکومت اسلامی و ایمانی گفته می شود، از همین قبیل است.

– در تعارض بین وظائف دولت و وظایف خانواده، مناقشه حقوقی بزرگی وجود دارد، قانون گذاران غربی بر خلاف قوانین اسلام، صلاحیت و اختیارات دولت را در مسائل خانوادگی اعم از روابط زناشویی یا تربیت فرزندان گسترش داده اند. در هر صورت، این نشان دهنده میزان تأثیر نظام سیاسی و اجتماعی بر افراد است.

– معروف است که مردم از دین پادشاهان خود پیروی می کنند، بدین معنا که بخش قابل توجهی از دین داری نسبت به خداوند متعال، وابسته به نظام سیاسی اجتماعی است و رویکردهای فردی و خانوادگی در برپایی کامل دین کافی نیست.

– پس “اکثر مردم از دین پادشاهان خود پیروی می کنند”، این را می توان از داستان هدهد در سوره نمل استخراج کرد.

او در مورد ملکه و قومش می گوید: (وجدتها وقومها يسجدون للشمس من دون الله) (آن زن را با تمام رعیتش یافتم که به جای خدا خورشید را می‌پرستیدند) هدهد ابتدا در مورد سجده او، سپس در مورد سجده قومش صحبت می کند.

– آنچه در موثقه سکونی است، به آن اشاره می کند که امام جعفر صادق ع از پدرش امام محمد باقر ع، نقل می کند: (قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ صِنْفَانِ‏ مِنْ أُمَّتِي‏ إِذَا صَلَحَا صَلَحَتْ أُمَّتِي وَ إِذَا فَسَدَا فَسَدَتْ أُمَّتِي قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَنْ هُمَا قَالَ الْفُقَهَاءُ وَ الْأُمَرَاءُ)

(رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: دو گروه از امت من هستند كه اگر خوب باشند، امت من نيز خوب خواهند بود و اگر بد باشند امت من بد خواهند شد. گفتند: اي پيامبر خدا آن دو گروه چه كساني اند؟ فرمود: عالمان و زمامداران)

– مردم تابع دین پادشاهان خود هستند، بنابراین پادشاهان و زمامداران، اگر درستکار باشند، مردم اصلاح خواهند شد، و اگر خلافکار باشند، مردم رو به فساد خواهند گذاشت. و اشاره به فقها در حدیث، به دلیل تسلط شرعی آنها بر عرف تعاملات اجتماعی است.

– و اگر حاکم درست رفتار باشد، عامه مردم اصلاح می شوند که برعکس آن نیز روایت شده است، از پیامبر اکرم ص نقل شده است: (كما تكونوا يولى عليكم) (هر گونه شما باشيد، همان گونه بر شما حكومت مى شود)، بنابراین بین تأثیرپذیری مردم از دین پادشاهان خود، و بین اینکه هر آنگونه که باشید با شما رفتار می شود، تاثیر متقابل وجود دارد، به هر حال بین عرف اجتماعی و نظام سیاسی ارتباط و همبستگی وجود دارد.

– و در نامه های پیامبر ص به پادشاهان آمده است: (أسلم تسلم يؤتك الله أجرك مرّتين فإن تولّيت فإنّ عليك إثم المجوس) (اسلام بیاور تا سالم بمانى و اسلام بیاور تا خدا دوبار تو را پاداش دهد و اگر از پذیرش آن سر باز زدى، گناه مجوس بر گردن تو خواهد بود.)

این نشان می دهد که مردم از دین پادشاهان خود پیروی می کنند، اگر حاکم اسلام را بپذیرد، مسلمان می شوند و اگر روی برگرداند، روی برمی‌گردانند، اگر کافر شود، کافر می شوند و اگر به شرک بپردازد، مشرک می شوند.

– در کتاب کافی، از عبدالله بن میمون، امام صادق ع، از پدرانش ع، نقل می کند: پیامبر اکرم ص فرمود: (وفي الكافي عن عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مَيْمُونٍ الْقَدَّاحِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَنْ آبَائِهِ ع قَالَ قَالَ النَّبِيُّ ص‏ مَا اسْتَفَادَ امْرُؤٌ مُسْلِمٌ فَائِدَةً بَعْدَ الْإِسْلَامِ‏ أَفْضَلَ مِنْ زَوْجَةٍ مُسْلِمَةٍ تَسُرُّهُ إِذَا نَظَرَ إِلَيْهَا وَ تُطِيعُهُ إِذَا أَمَرَهَا وَ تَحْفَظُهُ إِذَا غَابَ عَنْهَا فِي نَفْسِهَا وَ مَالِهِ) (برای مرد پس از قبول اسلام، هیچ سودی بهتر و برتر از همسری با یک زن مسلمان نیست؛ زنی که مرد با دیدن او خوشحال شود، هنگامی که او را امر کند اطاعت کند و در غیاب شوهر، حافظ عفت خویش و اموال وی باشد)

– در اینجا از اسلام به معنای نظم اجتماعی و سیاسی استفاده می شود. بعد از اسلام، چیزی بزرگتر از زوجه صالحه معرفی نشده است. این نشان می دهد که نظام های سیاسی اجتماعی از نفوذ بیشتری نسبت به نظام خانواده برخوردارند

واضح است که نماد شعائر حسینی ع عبارت است از کلام حضرت: (و إنّما خرجت‏ لطلب‏ الإصلاح في أمّة جدّي رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله‏) (برای اصلاح در کار امت جدم رسول الله ص قیام کردم)

– زیارت اربعین و پرورش آرزوی اصلاح بنای نظام سیاسی اجتماعی، پس اجتماع زیارت اربعین، از نظر مادی و معنوی به عنوان بهترین شهری که می توان از جامعه با فضیلت تصور کرد، درهم آمیخته است.

همانطور که جنبه اداری و مدیریتی به دلیل آمیختگی با بالاترین سطوح معنوی و اخلاقی در همه ابعاد مادی بی نظیر است، و آن نمونه ای است از جامعه آرمانی است که دارای مدیریت، تدبیر، همبستگی، نوع دوستی، نظم و شفافیت اخلاقی، می باشد.

– در اینجا نماد رویکرد حضرت مهدی عج برای ایجاد حکومت عادلانه جهانی، در اقصی نقاط جهان به عنوان آرمان آینده بشریت و هدفی برای جامعه حسینی آمده است.

اذا يرتبط ارسل روابط
تمامي حقوق قانوني سايت متعلق به دفتر لـ مرجع عاليقدر حضرت آيت الله شيخ محمد سند (دام ظله) © 2021