شيخ مفيد (رحمت‌الله‌عليه)

أغسطس 15, 2022
230

شيخ مفيد (رحمت‌الله‌عليه) از ام‌سلمه روايت كرده‌است كه شبي پيامبر (صلى‌الله‌عليه‌وآله‌و‌سلم) را در حالي كه ژوليده و غبار آلود بود ديدم، و سبب آنرا، از آن حضرت پرسيدم و حضرت رسول (صلى الله عليه وآله) در جواب فرمود: «أُسري بي في هذه الليلة إلى موضع من العراق يُقال له كربلاء ، فأُريتُ فيه مصرع الحسين ابني‏» يعني مرا در اين شب بردند به جایی در عراق كه کربلا نام دارد و محل قتل حسین پسرم را در آنجا به من نشان دادند.» سپس چیزی شبیه خاک قرمز به او داد، پس ام سلمه آن را در ظرفي گذاشت و در آن را بست. وقتی امام حسین (علیه السلام) به کربلا می رفت، ام سلمه هر روز آن ظرف را بیرون می آورد و به آن نگاه می کرد، در روز عاشورا آن را بیرون آورد و در اين هنگام، آن ظرف به خون تازه ريخته شده تبدیل می شد. در بحار الانوار روایت شده است ” أنّ الحسين (عليه السلام) عندما أراد الخروج إلى العراق ، قالت له أم سلمة : «لاتخرج ، فإني سمعت جدك يقول : إنّ ابني الحسين يُقتل بأرض العراق»، وعندي تربة من تلك الأرض أعطانيها رسول الله (ص) ، فقال لها الحسين(عليه السلام) : إذا فاضت القارورة دماً، فاعلمي أني قُتلت .” که وقتی امام حسین (علیه السلام) خواست به سوی عراق برود، ام سلمه به ايشان گفت: بیرون نرو، زیرا از جدت شنیدم که می فرمود: فرزندم حسین در سرزمین عراق کشته می شود.» و من خاکی از آن سرزمین دارم که رسول خدا (صلى الله عليه وآله) به من داد. و امام حسین (علیه السلام) به ام سلمه گفت: اگر ظرف خون سرریز شد، بدان که همانا من کشته شدم 1. روایات در تعیین رنگ خاک،که آیا سرخ بود یا سفید، اختلاف کرده اند،و آیا شواهدی برای آن وجود دارد که آنجا دو نوع خاک بود؟ یا اینكه تحريف یا چیز دیگري است؟ ٢- نقل شده است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) قبل از کشتن شهدا خون آنها را پیدا کرد، و معنی آن چیست وقتی آنها کشته نشدند؟ ۳-. راه آشتی دادن روایت های خاک و ورود بشر به مدینه چیست؟ ۴- فلسفه نشان دادن کربلا توسط امام حسین به ام سلمه و محل قتلش چیست كه تصريح شده است که دیگران غير ام سلمه، بر آن آگاه نبوده است؟ ۵-. چگونه ام سلمه به رؤيا اعتماد وتکیه کرده است؟

١-. اين واقعه در منابع شيعه و سني به حسب قول پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) ، و همچنین به حسب قول سیدالشهداء(علیه السلام) متعدد است.
۲- این تمثل و نمایشی از اين واقعه است، همانطور که در رؤیايی در خواب، قبل از وقوع حادثه دیده مي شود. بله، در برخی از روایات، پیامبر(صلی الله علیه وآله) خون را بعد از واقعه قبل از دفن برداشتند و اين روايات متضمن اين مطلبند که ايشان، حسین (علیه السلام) و شهدا را قبل از دفن خارجی، دفن کردند.
و اين احتمالا به لحاظ بدنهاي نامرئي است چون برای هر انسانی دو بدن دنيوي است یا اینکه تمثل و نمایش قبل از واقعه است، همانطور که گذشت.
٣-بین روایات تربه و اخبار بشر در هنگام ورود به مدینه منافاتی وجود ندارد، زیرا دعوت بشر به هنگام رسیدن حرم رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به مدینه، فقط یک خبر بدوي نیست، بلكه اين خبر قبل از ورود سواره‌هاي حسيني براي مردم مدينه شناخته شده بود، بلكه اين خبر، براي اطلاع از ورود و رسیدن سواره‌ها اعلام شده است
۴-. ام سلمه در نزد اهل بیت( علیهم السلام) نقش و جایگاه ویژه ای دارد چرا که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آثاری از نبوت را به‌ او سپرد تا توسط وصی(علیه السلام) به او عطا شود. همانطور که دوستی او به اهل بیت (علیه السلام) پیدا و مشهور است،
در دعوا و نزاع فدک از فاطمه (سلام الله علیها) دفاع کرد
و بخاطر همین دفاع، از انفاق بیت المال،به مدت یک سال تمام محروم بود.
احادیث بزرگ نبوی (صلى الله عليه و إله)، درباره فضایل امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)، فاطمه (سلام الله علیها)، حسنین (علیهما السلام )و اهل بیت به طور کلی ،آمده است، همچنین پیامبر (صلی الله علیه و آله ) بارها او را برای تعزیه و عزاداری واندوه برای نوه شهیدش در مدینه و مسجد النبی آماده کرد.
و مسلمانان و صحابه و تابعین را به برپایی سوگواری و عزاداری بر امام حسین شهید (علیه السلام) برانگیخت.
و نتيجه اين شد كه ام سلمه، توسط پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) براى نقش هاى مهمى كه مربوط به حمايت و یاری از عترت پاک و طاهرين او است آماده و مهیا شده است.
ج ۵-. و اما تکیه او به رؤیا، به خاطر خبر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و سخن ایشان به اوست پیش از وفاتشان که به او فرمود که اگر ظرف به خون تازه ریخته شده تبدیل شد، بدان که حسین (علیه السلام) ، کشته شد

التصنيفات : Uncategorized | المقلات